Szeretem magam, és tudom, hogy szereted magad.

2020. április 18. 11:13 - Mirambra

AZ öt elem varázsa

alias az öt elemről közérthetően

Test és lélek tökéletes harmóniában egymással ez az öt elem tanításának a lényege.

A hagyományos kínai orvoslás (TCM) szerint, amit eszünk, az közvetlen hatással van a testünkre és a jóllétünkre. Ezér ajánlja a típusoknak megfelelően kialakított étrendet. A "forrófejűeknek" más étrendre van szükségük, mint a "hidegvérűeknek". Télen mást látunk szívesen a tányérunkon, mint nyáron. Ebben hasznosítható az öt, egymással kölcsönhatásban lévő elem rendszere. Ha harmóniában vannak, akkor mi is jó érezzük magunkat. 

 

Akkor íme, az 5 elem

1. Tűz

A tűz és a nyár összetartoznak. Ehhez az elemhez a szív és a vékonybél tartozik, illik hozzá minden keserű és vörös élelmiszer, ami lehűti a szervezetet.

Hajdina - nem gabona, a keserűfélék családjába tartozik, és diós aromája miatt ízletes hozzávalója lehet ételeinknek

Cékla - a céklalé egy nagyszerű ital, azt szinte már mindenki tudja, hogy jót tesz azoknak akik vérszegények

2. Föld

A harmónia eleme, a késő nyár tartozik hozzá, és a befelé forduló emberekre jellemző. Szervei a lép, hasnyálmirigy, gyomor. Az édes, valamint a sárga és narancssárga ételeket kapcsolják hozzá.

Méz - édes, aranybarna, kenyérre kenve kiváló, ételek-italok édesítésére is használható (lehetőleg igazit vegyünk termelőtől)

Len olaj - hidegen préselt extra szűz felel meg leginkább fogyasztásra, napi 1-2 tk, azt is szerintem már mindenki tudja, hogy a hidegen sajtolt olajok csak "nyersen" fogyaszthatók, hevíteni őket nem szabad. Egy két kivételtől eltekintve, de a különböző olajokról, más cikkben már írtam.

3. Fém

A csípős ételekés a fehér élelmiszerek a megfelelőek a maximalista ősz típusoknak a fém jegyében. A szervek közül pedig a tüdő és a vastagbél tartozik hozzá.

Carolina Reaper

Chili paprika - ő is egy alapfűszer, ki ne használta volna már, a képen lévő büszkélkedhet a "világ legerősebb"-jeként.

Gyömbér - citromfűvel együtt isteni finom és egészséges teát készíthetünk belőle. Egészségetekre:)

4. Víz 

A víz a tél és a vesék kapcsolatban vannak egymással, az állhatatos, erős akaratú személyiségeket jellemzi. (na tessék én kétszeresen is az vagyok - már mindent értek:)) A sós, szójás termékek, valamit a fekete ételek harmonizáló hatással vannak rájuk.

Feketebab - igazi természeti kincs, nálunk nem annyira ezt a színű babot használják fel ételek főzésére, de nagyon érdekes, hogy a kínai gyógyászat szerint attól föggően, hogy milyen színe van a babnak, más-más szervre hat jótékonyan (akkor gondolhatod ide miért a fekete színűt ajánlom, én amúgy a sötét babok ízét, mindig jobban szerettem, mindegy ez egyéni szocprobléma - gondolhatod jogosan, na meg ki a fene kíváncsi rá:))

Barna lencse - ezt miért említem meg külön - hisz lencse-lencse? Hát csak azért, mert létezik vörös lencse is.

5. Fa

Az évszakok közül a tavaszhoz, a szervek közül a májhoz és az epéhez kötődik, és a dinamizmust jelképezi. A savanyú és a zöld ételek tartoznak hozzá.

Tofu - a tudatos nyugati konyhának is már régóta az egyik alapanyaga. Megsüthetjük, tálalhatjuk zöldségekkel, salátával, de levesek és desszertek hozzávalója is lehet.

Balzsamecet - a savanyú ízhatássával pont ide passzol.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://johogyvagyok.blog.hu/api/trackback/id/tr9515621054

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Szeretem magam, és tudom, hogy szereted magad.
süti beállítások módosítása