Ez a fa vadon él Észak- és Közép-India erdőiben, Bengálban, Madrasban, Mysoreban és Bombay déli részén.
Az índiai cserzőgubacsot az ayurvédikus gyógyászatban a “gyógyászat királyának” nevezik. A tradicionális tibeti orvoslás egyik alap gyógyítószere.
Felhasznált részei:
gyümölcse
A hagyományos ayurvédikus használatban:
A Haritaki az ayurvédában a leghatékonyabb rászajánaként (élettartam-növelő) ismert. A hagyományok alapján abban a hírben áll ez a növény, hogy úgy véd és táplál, akár az anyatej.
Méregtelenít és táplálja a test szöveteit (Dhatus).
A híres ayurvédikus készítmény (Triphala) alkotórésze, az Amalakival (Emblic Myroblans) illetve a Bibhitakival (Beleric Myroblans) kombinálva.
Az ájurvédában hat ízt ismerünk; édes, savanyú, sós, keserű, csípős és fanyar. A Haritaki ebből ötöt tartalmaz – a sóst kivéve. Így mindenkinek megfelelő rászajána.
Hét fajtája van ennek a növénynek, a leghatékonyabb alfaja a Vijaya. A Maharishi Ayurveda ezt a változatot használja készítményeiben – a legjobb élettartam-növelő hatás elérése érdekében.
A Haritaki antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, és hatékony szer a székrekedés ellen.
Pozitív hatású a hajra, bőrre, szemekre és a májra is.
Szervrendszerek: emésztés, kiválasztás, idegrendszer, légzés.
Hatások: fiatalító, erősítő, összehúzó, laxatív, idegerősítő, nyálkaoldó, féreghajtó.
A haritaki, bár íze nagyon fanyar és kellemetlen, egyike a legfontosabb ájurvédikus gyógynövényeknek — ha nem a legfontosabb.
Táplálja az agyat, az idegeket, erősíti a tiszta tudatosságot. A haritaki nagyhatású összehúzó és gargalizálószer fekélyes felületekre és nyálkahártyákra.
Szabályozza a vastagbél működést és a dózistól függően a székrekedést
vagy a hasmenést gyógyítja.
Javítja az emésztést és a felszívódást, fejleszti a hangot és a látást, hosszú életet tesz lehetővé. A haritaki növeli a bölcsességet és az intelligenciát.
Visszaemeli az előesett szerveket és féken tartja a túlzott ürítési funkciókat, köztük a köhögést, verejtékezést, ondófolyást, menstruációs vérzést és fehérfolyást.
Alkalmazzák fiatalító szerként, illetve afrodiziákumként is.
Hagyományosan alkalmazzák:
• az emésztés serkentésére,
• gyulladások csökkentésére,
• aranyér kezelésére,
• szíverősítőként
Javítja az emésztést, erősíti a tápanyagok felszívódását és szabályozza a vastagbél működését. Az ayurvédikus gyógyászatban alkalmazzák még a rosszindulatú daganatok növekedésének gátlására.
Mindenképpen ajánlott a fogyasztása:
• emésztésserkentő és szélhajtó hatása miatt puffadás, székrekedés esetén,
• gyulladáscsökkentő hatása miatt köhögés és megfázás esetén.
Jótékony hatásainak köszönhetően alkalmazzák vérszegénység, aranyér, krónikus láz, köhögés, szívbetegség, hasmenés, étvágytalanság és egyéb panaszok esetén.
Javallatok: köhögés, asztma, rekedtség, csuklás, hányás, aranyér, hasmenés, rossz felszívódás, hasi felfúvódás, parazitafertőzések, daganatok, sárgaság, lépbetegségek, szívbaj, bőrbetegségek, viszketés, ödéma, idegi rendellenességek.
Ellenjavallatok: Terhesség, dehidratáció, súlyos kimerültség vagy lesoványodás esetén ne alkalmazzuk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.