Legendák, amik a pénzről szólnak
Tudjuk - a pénz szerepét valamikor gyöngyszemek, kagylók, bálnafogak, kőlapocskák és/vagy mezőgazdasági termények, háziállatok és fűszerek töltötték be. Attila, a hunok fejedelme például 3000 fontnyi borsot követelt hadisarcként Rómától.
Belépő az alvilágba
Mégis a "piszkos pénz" - bármilyen furcsán hangzik is - a vallásban gyökerezik. Legalábbis ezt állítja Tracy R. Twyman, az amerikai dollár titokzatos történetének kutatója. A legrégebbről ismert érme egy i.e. 3000 körül készült sumer siglu, amely a "szent prostitúciónak" nevezett vallási rítus céljára készült. A termékenység istennőjének, Istárnak a papnőiúgy szolgálták úrnőjüket, hogy felajánlották magukat a férfi híveknek.
A rituálénak - amely a bőséges termést volt hivatva elősegíteni - fontos része volt az adomány, amelyet előre kellett kifizetni...
A pénz az ókori Görögországban is hasonlóan jött létre i.e. 1000-től kezdtek érméket verni, amelyeket Dionüszosz híveinek adtak cserébe, ha egy bikát áldoztak istenüknek. A görögök hittek abban is, hogy az elhunyt lelkeknek meg kellfizetni a révészt.
Kharón bérét cserébe azért, hogy átvigye őket a Sztüx folyón Hádészhez, az alvilágba. Innen ered a hagyomyány, hogy ahalott nyelve alá, vagy a szemére egy érmét helyeznek.
Amenniyben valaki nemt tudja kifizetni az átkelés díját, akkor a lelke elvész a pokol tornácán, és a Földön fog kísérteni örökkön-örökké.
Amikor Rómában i.e. 269-ben megindult a tömeges érmeverés , még ennek a jelentős lépésnek is köze volt az isteni szférához. Az új ezüstpénzt denariusnak nevezték elés az érméket Júnó Moneta istennő templomában verték. Júnó Jupiternek, a főistennek a felesége volt, a neve mellett szereplő Moneta egyfajta jelző, hasonló a katolikus Madonna neve mellé biggyesztett,számtalan jelzőhöz. Monetából származnak az angol money és a német mark szavak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.