Szeretem magam, és tudom, hogy szereted magad.

2020. április 03. 14:36 - Mirambra

Laurinsav

az áldott

A laurinsav egy közepesen hosszú láncú, telített zsírsav. A vegyészek jól tudják, hogy a kötései hidrogénnel telítettek, ezért ez a vegyület stabilabb és ellenállóbb az oxidációval szemben. Szappanokhoz és samponokhoz használják, és mivel olcsó, nem mérgező, hosszú ideig változatlan és biztonságosan kezelhető, gyakran alkalmazzák laboratóriumokban olvadáspont-csökkenés illetve molekulatömeg meghatározására.

A telített zsírsavak olyan zsírokat alkotnak, amelyek tartósabbak, és hőkezelésük esetén nem fenyeget karcinogén melléktermékek keletkezése. A telített zsírok túlnyomórészt állati eredetű zsírok (disznózsír vagy vaj). A növényi eredetű telített zsírok közül legismertebb a pálma- és a kókuszolaj, mindkettő gazdag laurinsavforrás. (Érdekesség, hogy a laurinsav jelenlétét a kókuszdió olajában először a vegyészi képzettségű Görgey Artúr mutatta ki, értekezése erről 1848-ban, az Annalen der Chemie und Pharmacie c. lapban jelent meg. Forrás: kislexikon.hu – a szerk.)

SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI MEGBETEGEDÉSEK?


Már számtalan klinikai vizsgálat és tanulmány bebizonyította, hogy az infarktus, valamint az agyvérzés kialakulásának veszélye kapcsolatba hozható a telítetlen ómega-6 zsírsavakban gazdag étrenddel. A problémát a kukoricaolaj, a szójaolaj és a napraforgóolaj túlzott használata, valamint az ómega-3 zsírsavak alacsony
aránya okozza. Ezt fontos megértenünk annak érdekében, hogy megelőzzük a szervezetünkben feleslegesen kialakuló gyulladásokat, az erek elmeszesedését, és az egészségesnek tartott életmód okozta halált. Bizonyított tény, hogy a telített zsírsavak egyáltalán nem növelik a keringési betegségek és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, ám mi ennek ellenére még mindig szkeptikusak vagyunk velük szemben.

MÁS FÁBÓL FARAGTÁK

A laurinsav sok mindenben különbözik a többi telített zsírsavtól. A palmitinsavtól vagy a sztearinsavtól eltérően, sokkal rövidebbek a szénláncai, ezért könnyebben felszívódik és könnyebben lebomlik, azaz hatékonyabb energiaforrás, sőt a pajzsmirigy hormonok funkciójának serkentése által felgyorsítja az anyagcserét. Klinikai tanulmányok bizonyítják, hogy a laurinsav segíti az egészséges fogyást. Mindemellett kiemelkedő a gyulladásgátló hatása. A szervezetben monolaurinná alakul, amely képes megsérteni a vírusok membránjainak felszínét, ezáltal hatékonyan meg is semmisíti őket. Ugyanilyen módon öli a baktériumokat és a gombákat is, és igazán széles körben képes szembeszállni ezekkel a kórokozókkal, az influenzától kezdve egészen a kankóig. Bebizonyosodott továbbá az is, hogy a laurinsav kiválóan alkalmazható sömör vagy akne kezelésében. A laurinsav egyik származéka, a nátrium-lauril-szulfát remek habosító, ezért gyakorlatilag minden samponban és tusfürdőben megtalálható. Ha jobban belegondolunk, hihetetlen, hogy életünk során mennyi laurinsavat használunk el.

AZ ÉREM MÁSIK OLDALA

Úgy tűnik, hogy a laurinsav egészen kivételes tulajdonságai a pálmaolaj és a kókuszolaj gyártóinak, valamint elosztóinak malmára hajtják a vizet. Ez az iparág olyannyira sikeressé vált az utóbbi 20 évben, hogy mára szabályosan ökológiai katasztrófával fenyeget. Életvitelünk oltárán feláldoztuk az esőerdőket, a monokultúrás növénytermesztéssel jelentősen csökkentettük a természet biodiverzitását, és lassan, de biztosan saját magunk alatt vágjuk a fát. A fantasztikus laurinsav pedig tússzá vált egy olyan világban, ahol a nyereségszerzés a legfőbb cél, és ahol a profit növelése kifogás lehet minden embertelenségre.

MINDENKINEK, KOCKÁZAT NÉLKÜL

Az egyik leginkább környezetbarát, és mindenki számára ingyenesen elérhető laurinsavforrás, lássanak csodát, az anyatej. Ez a gyulladásgátló anyag, amely igen nagy mennyiségben van jelen az anyatejben, megóvja a gyermeket a fertőzésektől, éppen ezért, ha egy anya hosszú ideig szoptat, annak kisbabája sokkal ritkábban betegszik meg. A kecsketej is az anyatejhez hasonló menynyiségben tartalmaz laurinsavat, és érdekes, hogy a kecske a földkerekség egyik olyan teremtménye, amely nem szenved daganatos betegségekben. Ha mindnyájunknak lenne saját kecsketejforrása, valószínűleg ki tudnánk váltani a laurinsavat a rablók fogságából, de erre vajmi kevés esély van, ezért még tovább vágjuk magunk alatt a fát. Na, ha azt teljesen kivágjuk, majd hálásak leszünk a kertünkben legelésző kecskéért.

Címkék: Tudomány Namaste
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://johogyvagyok.blog.hu/api/trackback/id/tr9015587598

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Szeretem magam, és tudom, hogy szereted magad.
süti beállítások módosítása