A fém elemhez tartozó íz - a csípős-fűszeres, pikáns. A csípős íz legfőbb erényei közül elsőként a baktériumölő hatást emelem ki. Ha nagyon kívánjuk ezt az ízt, szinte biztosak lehetünk abban, hogy kevés bennünk a Tüdő és Vastagbél energiája. A tüdőt a csípős íz támogatja, de csak mértékletesen fogyasztva! A túlzásba vitt csípős íz kiszáríthatja a Tüdőt.
Csípős ételek - torma, gyömbér, póréhagyma, fokhagyma, bors, fehér bors, vodka, chili, curry és egyéb markáns fűszerek.
A Vastagbél jó működésének és tisztításának legfontosabb élelmiszerei a gabonafélék. Különösen előnyös tulajdonságuk, hogy nem termelnek nyálkát a szervezetben. Természetesen egyben kiváló rostforrások is, ezért a gabonafélék fogyasztása különösen ajánlott.
A Vastagbél erősítése
A vastagbél erősítésére szolgálnak a zöldségfélék, illetve a rostos táplálék is. A cellulóz - amely a szénhidrát nagyon tömör formája, a zöldség- és gyümölcsfélék alapanyaga - remekül serkenti a belek működését. A rost arra való, hogy meggyorsítsa a tápanyag mozgását a vastagbélben. Ha nem fogyasztunk növényi rostokat, a Vastagbél pangani, stagnálni kezd, és már jönnek is a betegségek.
A magas víztartalmú élelmiszereken kívűl fontos, hogy megfelelő mennyiségű, a kémhatás (pH) szempontjából semleges vagy lúgos táplálékot is fogyasszunk. Erre a célra kifejezetten előnyös - a búzafű, a chlorella alga, a spirulina alga, és a probiotikumok. A köles gluténmentes, lúgos. Nyersen is jótékony hatásúak a zöldségek, bőségesen fogyasszunk belőlük. Különösen ajánlott még a karfiol, a zeller, a kukorica, uborka, füge, méz, fejessaláta és a vöröshagyma. Az avokádó a csírázó magvak és a hüvelyesek kitűnő, magas tápértékű élelmiszerek.
A fehér lepedékes nyelv tipikusan árulkodik a Tüdő - Vastagbél problémáról.
A Vastagbélre nem túl kedvezően hatnak a tej és tejtermékek, sokan érzékenyek is rájuk. Ha viszont nem vagyunk érzékenyek a tejtermékekre, akkor vegyük figyelembe, hogy az élő, természetes joghurt kitűnő utánpótlást biztosít a bélrendszerben tenyésző, értékes Acidophilus baktériumoknak. A probiotikumos készítmények segítenek az optimális bélflóra kialakításában.
A kakaó, a tea és a kávé koffeintartalma bélpanaszokat, gyomorfekélyt, emésztési zavarokat okozhat. Ezenkívül a csokoládé, az üdítőital és az alkohol egyaránt vízhajtó hatású, miattuk sok ásványi anyag, nyomelem is távozik a szervezetből. Pótoljuk őket!
Aki hajlamos székrekedésre, jobban teszi, ha mérsékli az állati eredetű fehérjék fogyasztását, mert azok lassítják a belek tápláléktovábbító folyamatát. Az étrend ilyenkor leginkább zöldségből és rizsből álljon, a hús csak kis kiegészítő legyen. Nagyon jó eredményt lehet elérni a chlorella alga szedésével.
Hasznos gyógynövények és fűszerek
A fém elem szempontjából hasznos gyógynövények és fűszerek
- fokhagyma - vértisztító, csökkenti a felgyűlt nyálka mennyiséget
- gyömbér - szintén segít megszabadulni a felesleges nyálkától
- bazsalikom - székrekedés ellen, jót tesz a tüdőműködésnek
- bormenta - jót tesz a tüdőműködésnek
- ginszeng - jót tesz a tüdőműködésnek
- fahéj - serkenti a verítékezést
- koriander - serkenti a verítékezést
- rozmaring - serkenti a verítékezést
- majoranna - serkenti a verítékezést
- lenmag - telítetlen zsírsavak, kiválló kenőanyag, segít a gyulladt belek meggyógyításában, székrekedés
- lenmagolaj - telítetlen zsírsavak, kiválló kenőanyag, segít a gyulladt belek meggyógyításában, székrekedés
- kurkuma - kiváló béltisztító
- zabnyák - tisztítja, nyugtatja és gyógyítja a beleket, bélgyulladás esetén
- szegfűszeg
Segítő fűszerek - bazsalikom, borsmenta, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, kardamom, koriander, rozmaring, fodormenta, majoránna, ginszeng, mustár, vízitorma, mustár, zsázsa, kapor, édeskömény, babérlevélés csillagánizs.
Hasznos zöldségek - karfiol, retek, jégcsapretek, sárgarépa, gomba, olajbogyó, hagyma, fokhagyma, fehérrépa, zöldhagyma, kínai kel, padlizsán, zeller, hagymafélék, karalábé.
Ajánlott gyümölcsök - körte, banán, mandarin, eper, gesztenye, alma, sárgabarack.
Ajánlott magok - fenyőmag, makadám dió, földimogyoró, dió.
Ajánlott gabonák - barna rizs, zab, árpa.
Ajánlott hüvelyesek - szójabab, fehérbab.
Padlizsánkrém recept
Hozzávalók - 1-2 db padlizsán , 3-4 gerezd fokhagyma, 1-2 csipet só, lila hagyma, olívaolaj, mustár, ízlés szerint őrölt feketebors.
Elkészítése- A padlizsánt kb. 1 órán át 180-200 celsius-fokon, tepsiben megsütöm. Erdélyben nyílt lángon sütik, ekkor különös, kellemes, füstös ízzel gazdakodik, fakéssel vágják fel, mert fémkéssel vágva-tisztítva elszíneződik és ízt kap. Amikor puhára sült, lehúzom a héját, és a húsát kézi robotgéppel átpasszírozom, hogy krémes állagú legyen. Ezután hozzáadom az apró kockákra vágott vöröshagymát és fokhagymát, hozzáteszem az olajat, 2-3 mokkáskanál mustárt, sót és ízlés szerint fűszereket. Fogyasztását javaslom vacsorára és reggelire, pirítósra kenve.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.