Több vegyületet is magába foglal, ám jelentősége gyakorlatilag elsősorban a D2- és D3 vitaminnak van (ergokalciferol, kolekalciferol).
Mindkettő a bőrben alakul ki az ultraibolya sugárzásnak köszönhetően, hatásaikban tulajdonképpen megegyeznek. A D-vitaminból keletkező anyagok hormonális jellegűek, ezért a D-vitamint valójában ún. prohormonnak tartják. Az általános táplálkozás rendszerint nem fedezi a napi D-vitamin szükségletet, ezért fontos, hogy bőrünk legalább egy részét rendszeresen kitegyük a napsütésnek (a nagyfokú hiány elkerüléséhez elég 10 perc naponta).
Hatásai
Segíti a táplállékból származó kalcium és foszfor felhasználását, hozzájárúl a bélrendszerben, majd a vesében történő felszívódásukhoz. Támogatja a csontok és a fogak keménységét, rugalmasságát és hozzájárul egészséges növekedésükhöz.
Jótékonyan hat a mellékpajzsmirigy probléma kezelésében.
Segít megelőzni a változókori és időskori csontritkulás kialakulását.
Hiánytünetei
Gyermekeknél angolkór, felnőtteknél csontlágyulás (osteomalacia), izomgyengeség, fertőzésekre való hajlam, szórakozottság, figyelmetlenség, ingerlékenység és nagyfokú verejtékezés. D-vitaminhiány nem csupán kevés napsütés, hanem elégtelen veseműködés vagy súlyos májbetegség esetén is felléphet.
Nagyobb adagokban van rá szükségük a növekedésben levő gyermekeknek, idős embereknek, májbetegeknek, vesebajosoknak, művesével élőknek, alkoholistáknak, epilepsziásoknak és a vegánoknak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.