Leheletfinom kelmeként már rég meghódította a női szíveket, az azonban újdonság, hogy a hernyóselyem nemcsak természetes, szinte élő, lélegző anyag, de különleges gyógyhatásai is vannak. Mi is az a selyem vagy selyemszál? Fehérjeszerű polimerből, fibroinból áll, s a kollagénnel, illetve a pókhálóval van a legközelebbi rokonságban. A kollagén és a selyem hasonló aminosav-összetételének köszönhetően bőrünkön nem vált ki allergiás reakciót. Természetes anyag, a selyemlepke hozza létre.
Selyemmel pótolt bőr - bioanyag a bőrgyógyászatban
Ahogy említettük a selyem a divat világában ősidők óta nagy elismertségnek örvend, de éppen Kínában, ahol a selyemkészítésnek egyébként sok ezer éves hagyománya van, a selyem hasznosításának egészen szokatlan módját fedezték fel. Ez pedig a selyem bőrgyógyító munkája. A Senjangi Egyetem Állatorvosi Karán tízéves kutatómunka eredményeként fejlesztettek ki egy olyan selyem anyagú bőrpótló anyagot, amely segítségével a sebek rendkívül gyorsan gyógyulnak - adta hírül a MIGnews hírportál. A kutatás vezetője - Min Szecsia professzor - állítja, hogy valódi csodaszer ez a bőrbarát bionyag, mely nemcsak rugalmas és puha, de rendkívül jó az áteresztő képessége is. A mesterséges "selyembőrből" bármekkora méretű, akár fél milliméter vastagságú lemezek is készíthetők és az anyag tárolása is könnyű, akár egy hétköznapi hűtőszekrény is alkalmas erre, nem igényel speciális hátteret és hűtést.
Az idegszálak állványzata lehet a selyemháló
Természetes ideghálórendszer kialakítására is alkalmas lehet a selyem, a legújabb angol kutatások legalábbis ebbe az irányba mutatnak. Brit kutatók kísérleteznek ezen a területen, nagyon jó eredménnyel. Jelenleg úgy tűnik, hogy a selyemszál alkalmas lehet arra, hogy az idegsejtek nyúlványai a pókfonalhoz hasonló élő selyemszál segítségével újra növekedésnek induljanak. A kutatók komoly reményeket fűznek ahhoz, hogy idegsérüléseket is lehet majd kezelni, így akár a gerincvelő sérülései is korrigálhatók lehetnek.
A Spidrexnek nevezett selyemszálat egyébként génmódosított selyemhernyóktól nyerték a kutatók. John Priestley neurológus professzor vezetésével már nemcsak sejtkultúrában vizsgálták a selyem ideghálózatban való alkalmazását, de állatkísérleteket is végeztek, biztató eredményekkel. A selyem egyik legnagyobb erőssége, hogy akár bonyolult csőrendszert is ki lehet belőle alakítani, és igény szerint a megfelelő méretre tervezni.
A selyemkutással foglalkozó orvoscsoport szerint közel van az idő, amikor jó erdménnyel lehet majd gyógyítani a periferális idegeket, akár súlyos kézsérülés vagy a már említett gerincvelősérülés esetén is.
A selyem a természet kozmetikusa
A selyem kozmetikai felhasználása nem csupán jól csengő névvel ellátott szerek alkalmazásából áll, de a kutatások is alátámasztják, hogy a selyem megfelelő feldolgozás után alkalmas a szépség felragyogtatására. Így nemcsak a sérülések regenerálódásánál, de a bőr esztétikájában is jelentős szerepet kaphat a selyem. A selyem fehérjéi igen nagy hasonlóságot mutatnak az emberi bőr fehérjéihez. Ez a kedvező hasonlóság, valamint a selyem egyéb tulajdonságai - például az, hogy a saját súlyának többszörösét is képes vízből megkötni, jól szűri a káros UV sugarakat, serkenti a kollagén termelését, valamint fertőtlenítő hatása van - tökéletes bőrápolóvá teszi a selymet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.