Hatásukról nincs túl sok ismeret- de a kutatók valószínűnek tartják, hogy az aluminium közrejátszik az Alzheimer-kór kialakulásában.
Termékenységi problémák
A nikkel pontos biokémiai funkciója az emlősök szervezetében egyenlőre nem ismeretes. Szerepet játszik a folsav, a B12 vitamin, a vas és a cink anyagcseréjében.
Előfordulása
- csokoládé
- dió
- bab
- borsó
Hiánya
A nikkelhiány tünetei rendkívül ritkán fordul elő és növekedési zavarokat, termékenységi problémákat okozhatnak.
Túltengése
A táplálék révén nem kerülhet annyi nikkel a szervezetünkbe, hogy ránk nézve veszélyes mennyiségű legyen.
Előidézheti az Alzheimer-kórt?
Az alumínium fiziológiai jelentősége az emberi szervezetben ugyancsak tisztázásra vár. Az emberi testben körülbelül 35 mg alumínium található, és jelenléte minden egyes szervben kimutatható. Az eredeti formájú alumíniumot illetően felmerült a gyanú, hogy hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához.
Az élelmiszerekben található természetes alumínium menniyége nem jelent veszélyt az egészséges népességre, mert az ily módon bevitt alumínium szinte teljes egészében kiválasztódik a vizelettel. Bizonyos alumíniumvegyületeket adalékanyagként hasznosítanak, pl. sütőporokban vagy az asztali sóban, hogy a sószemcsék ne tapadjanak össze.
Előfordulása
A növényi eredetű élelmiszerekben több alumínium van jelen, mint az állati eredetűekben.
Nagyon magas alumínium koncentráció található tealevelekben és néhány fűszernövényben - bazsalikom, babérlevél, kakukkfű. További természetes koncentrációjú alumíniumot tartalmazó élelmiszerek - héjában sült burgonya, a spenót, szilvalé.
Hiánya
Nem ismeretes, mert az alumínium gyakorlatilag mindenhol megtalálható, és hiányát még kísérletekkel sem sikerült előidézni.
Túltengése
Mivel az Alzheimer-kórban szenvedőknél magasabb koncentrációban találtak alumíniumot az agyban, feltételezhető, hogy az alumíniumtúltengés korai elbutulást, demenciát idézhet elő, akár már az 50. életév környékén.
A fentiek fényében is javasolt, hogy tartózkodjunk az alumínium edények használatától.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.