Elengedhetetlenek a sütés-főzés során egy háziasszony számára. Mint ahogy mindenkinek, nekem is vannak kedvenc zsíradékaim, amit használok. De hogyan is nevezzelek? A szobahőmérskleten folyékony zsíradékot olajnak, a szilárd állagút zsírnak nevezzük. A növényi olajokra éppen úgy szükségünk van, mint az állati eredetű zsíradékokra - a liba-, kacsazsírra, a vajra, kókuszzsírra, és a sertészsírra.
Növényi eredetű zsírok, olajok
A táplálkozás szempontjából legértékesebb növényi olajaink a hidegen sajtoltak, amelyeket érdemes alacsony hőkezelésnek kitenni. Ezeket használjuk a nyers, illetve a párolt salátákhoz, de némelyiket húsok sütésére is használhatjuk.
Avokadóolaj
Rendkívűl értékes, magas vitamin tartalmú olaj, salátákhoz használjuk.
Dióolaj
Immunrendszer erősítő hatása van. Jellegzetes ízű, jó salátákhoz, reggeli zabkásába, étrend kiegészítőként, de a cukrászat is kedveli.
Földimogyoró-olaj
Gazdag E-vitaminban, gyulladáscsökkentő. Használhatjuk húsok sütésére, grillezésére, mert magasabb hőmérsékleten is jól használható, nem veszít tápanyagtartalmából. Íze miatt illik az ázsiai ételek készítéséhez.
Olívaolaj
Szinte minden típusú étel készítésére alkalmas olaj. Kiválló élettani tulajdonságokkal bír. Főzésre, salátaöntetnek, sütéshez is használják, még grillezésre is. De kivállóan használható sütemények készítéséhez is. Az extra szűz olajak sütésre nem alkalmasak, mert megégnek. Ajánlják betegségekre, jót tesz az idegrendszernek, a női hormonháztartást segíti.
Kókuszolaj
Két fő típusa van a szűz (VCO) és a szűrt (finomíott) kókuszolaj. Hevítés során sem sérül a szerkezete, nem keletkezik transzzsír. Magas hőfokon, sütéshez is használható. Kiváló élettani tulajdonságokkal bír.
Kukoricscsíra-olaj
Gazdag E-vitaminban, gyulladáscsökkentő. Magas hőfokon is használható. Kiváló íze miatt dresszingek, mártások, majonéz alapanyaga.
Lenmagolaj
Jótékony hatását tekintve nagyon sokoldalú. Gyulladáscsökkentő. Érdekes, enyhén kesernyés íze miatt jól illik salátákhoz, hidegkonyhai ételekhez, de ajánlott valamilyen erősebb ízű kiegészítőkkel, példáúl balzsamecettel keverni.
Mandulaolaj
Gazdag ásványi anyagokban, E-, B-vitaminokban is. Erős antioxidáns hatása van. Főként nyersen, hidegen fogyasszuk, müzlibe, zabkásába, joghurtba elkeverve, vagy salátákra.
Mákolaj
Hidegen sajtolt olaj, a leghasznosabb nyersen fogyasztani. Magas vastartalma miatt jó vérszegényeknek és segít az alvászavarok enyhítésében. Mézzel joghurtba keverve, de tortákhoz is használják. Erősíti a csontokat, kalciumpótlásra is használják.
Kókuszzsír
A telített zsírsavakban bővelkedő kókuszzsír hazánkban szilárd, de a trópusokon folyékony. Olvadsápontja 24 celzius fok. Az érett kókuszdió kiszárított húsából készül. Más technológia szerint megfőzik, aprítják majd ezután sajtolják. A kisajtolt tejszerű terméket, nagy üstökben felmelegítik, majd a felületén úszó zsírt összegyűjtik.
Mogyoróolaj
Magas az E-vitamin tartalmú és jó bőrhidratáló olaj. Érdekes íze miatt salátákhoz szokták ajánlani, de jól tűri 230 fokon a sütést, főzést is.
Napraforgóolaj
Finomított olaj. Bár a maradék vitamintartalmuk elvész, magasabb hómérsékleten is használhatjuk. Marha, sertés, egyéb húsok sütéséhez. Hús sütéshez, hasábburgonyához.
Pálmaolaj
Magas hőfokon sütés után sem sérüla szerkezete, finomított olaj, élettanilag e kategóriába minden más növényi olaj hasznosabb nála. Az élelmiszeripar kedveli, mert olcsó. Lehetőleg kerüljük, ugyanis a pálmaolaj termelése miatt fajok ezrei tűnnek el a földről, élőhelyük pusztulása révén.
Repceolaj
Kiváló tulajdonságú, esszenciális zsírsavat tartalmazó olaj. Főzésre, sütésre is használhatjuk, akár 230 fokon is.
Szezámolaj
Rendkívűl értékes olaj, zamatos ízű, leginkább az ázsiai-konyha használja. Sütésre nem alkalmas, salátákhoz, párolt zöldségekhez kiváló.
Szőlőmagolaj
Általában hidegen sajtoltan használják, magas antioxidáns tartalmú. Hidegkonyhába kiváló. Finomítottan étolajként sütésre alkalmassá válik.
Tökmagolaj
Táplálkozási szempontból értékes, hidegen sajtolt, aromás olaj. Salátákhoz, krémlevesekhez, illetve desszertekhez is használjuk.
Állati eredetű zsírok
Élettanilag fontos, hogy bátran használjuk az állati zsírokat is. Leginkább a kacsa- és libazsírt, vajat, sertészsírt. Bár telített zsírsavakat tartalmaznak, kis mennyiségben használva hasznosak, változatossá teszik étrendünket.
Vaj
Élettani szempontból könnyen felszívódó zsiradék. Kiváló aromája miatt halak sütéséhez, szószok, mártások, zöldségek párolásához használjuk. A telített zsírsavak átlagos mennyisége 100 g vajban 54 g. Az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak átlagos mennyisége 100 g vajban 22,5 g.
Sertészsír
A nem szárnyashúsok sütéséhez kiváló, semleges ízű zsíradék. Laktózérzékenyek akár sütemények készítéséhez is használhatják. A telített zsírsavak átlagos mennyisége 100 g sertészsírban 41 g, az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak átlagos mennyisége 100 g sertészsírban 53,5 g.
Mangalica zsír
Nemrégiben újra felfedezett zsíradék, ami ismét reneszánszát éli. Sertésből készült ételek készítéséhez is ajánlott.
Kacsa-és libazsír
Szárnyasok sütésére érdemes használni, de ha burgonyát, zöldségeket pirítunk benne, azoknak is egyedi ízt ad. Kenyérre kenve is kitűnő. A telített zsírsavak átlagos mennyisége 100 g libazsírban 32,7 g, kacsazsírban 27 g. Az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak átlagos mennyisége 100 g libazsírban 66 g, kacsazsírban 68 g. A kacsazsír füstölési pontja 190 celzius fok körül van.
Marhafaggyú
A legkevésbé hasznosuló zsír a táplálkozásban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.