Létezik egy ásványi anyag, amely értékesebb a többinél, nélkülözhetetlen az élethez. A görögök isteni anyagnak nevezték, a főníciaiak kereskedtek vele. Sokat fizettek érte az ősi Egyiptomban, ahol mumifikáláshoz használták. Az ókori rómaiak sópénzzel fizették ki munkásaikat, ezt úgy nevezték "salarium" innen ered az angol "salary" (fizetés, járandóság, illetmény) szó. A királyok ügyeltek rá, hogy legyen a fennhatóságuk alatt sóbánya, mert ha nem volt, akkor az országnak ügyesen kellett kereskednie, hogy sóból mindig meglegyen a szükséges mennyiség.
Régen ugyanis azt tartották, hogy a só az élet. Most a természetben előforduló sóról beszélek, ami nem más, mint nátrium-klorid (NaCl).
A víz elem jellemző íze a sós. A Földön az élet a sós tengervízben keletkezett. Ennek emlékét őrizzük szervezetünkben, a szöveti folyadékok és a vér sótartalom aránya hasonlatos a tengervízéhez. Ha változik a só mennyisége, akkor a szervezetünk a vízmennyiség változtatásával azonnal reagál, hogy a só koncentrációja azonos maradjon.
A só a lágyságot szereti, ami ellensúlyozza a vese szilárdító energiáját. A túl sok só ugyanakkor kifárasztja a csontokat, lefékezi a szívet, "befagyasztja" az ereket, és megváltoztatja az arcszínt is. A vese energiáját sóssal csökkenthetjük, és kemény keserűvel erősíthetjük.
A vese tartja fenn a szervezet sav-bázis egyensúlyát, és a vérben feloldott ásványi anyagok megfelelő szintjére is ügyel.
A víz elemet támogató táplálékok
A rákok, a halfélék (ponty, lazac, szardella, tintahal, tonhal, angolna, pisztráng, tőkehal, kaviár) jótékonyan hatnak a vesére. Az osztriga gazdag cinkben, amely közvetlenül táplálja az ivarszerveket.
További hasznos élelmiszerek - babfélék (valamennyi hüvelyes jótékony hatású). A bab az egyik legjobb táplálék, természetes inzulinszabályozó, koleszterinszint-csökkentő, vérnyomás-szabályozó, serkenti a szívműködést, vizelethajtó tulajdonsága is ismert. A zöldbab (a zöld és a sárga hüvelyű egyaránt) viszonylag kevés fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, valamint jelentős az élelmirost-tartalma, ezért jelentős szerepet tölt be a fogyókúrázók étrendjében. A zöldbab sokkal könnyebben emészthető, mint a szárazbab.
A cékla kíváló vesetisztító, emellett sok benne a kálium, a magnézium és az A-vitamin. Nagyon jól tisztít még a szeder és az áfonya is.
A tejoltó galaj a veseműködést támogató egyik legjobb gyógynövényünk. A szezámmagnak számos kedvező hatása van - javítja a vér minőségét, fejleszti az izmokat, élesíti a látást, erősíti a csontokat, serkenti a szervezet működését. A nagy víztartalmú gyümölcsök (görögdinnye) segítenek elhárítani a vesekő képződésének veszélyét. A köles lúgos kémhatású, csökkentia szervezet savszintjét, a búza és a rozs viszont a legsavasabb gabonafélék, ezért jobb mellőzni őket, ha éppen lúgosításra törekszünk.
A csalán, az aranyvessző, a nyírfalevél, a zsúrló, a medveszőlő, a kukoricabajusz, a fehérbabhüvely teája jót tesz a vesének és a mellékveséknek, jó vércukorszint csökkentő, és vizelethajtó hatású, gyógyítja a hólyag fertőzéseit.
A víz elemet erősítő további táplálékfélék: dió, brokkoli, vízitorma, zöldborsó, zeller, különféle káposztafélék, tök, saláta, fehérrépa.
A petrezselyem rendkívűl jó vízhajtó hatású, támogatja a veseműködést, erősíti a mellékvesét. A fahéj különösen jó kapcsolatban áll a vesével; rajta kívűl kiváló melegítő hatása van a gyömbérnek és a görögszénának is.
Hajdina, a legjobb vesemelegítő
A tél energiája a hideg; amikor hideg van, a legjobb vesemelegító gabona a hajdina (ami valójában egy fűféle, sőt gyógynövény).
A víz fázis húsa a sertés. A víz fázist a Föld fázis gyengíti, ezért a vesebeteg kerülje az édeset, a marhahúst, a rizst. És természetesen ne egyen túl sokat saját fázisának ételeiből sem, hogy elkerülje a túlterhelést. A víz fázist a fém támogatja, a fázisgyenge tehát egyentöbbet a csípős, pikáns, jól fűszerezett ételekből, a csirkehúsból, ne sajnálja a hagymát, időnként a köles is kerüljön elő - és az őszibarack a legjobb gyümölcs számára. A fém fázis szervei a tüdő és vastagbél, tehát a tüdő erősítésével erősödik a vese.
A szervóra alapján a vese energetikai maximuma 17-ig, a húgyhólyagé 15-17óra között van. Aki felfázott, annak ebben az időszakban érdemes cickafarkból készített ülőfürdőt vennie, mert ekkor erőteljesebben támogatja a gyógyulási folyamatokat. A gyógyszerek hatása is jobb ilyenkor. Ha az energetikánk rendben van, törekedjünk rá, hogy minden nap minden ízből 1/5 részben kapjunk, így nem érzünk majd erős vágyakozást egyetlen íz után sem.
Ropogósra sült pisztráng
Aki kimerültnek érzi magát, ezzel a fogással erősítheti a vese csíjét (energetikáját), Hozzávalók: 4 pisztráng filé, 1 evőkanál vaj, őrölt bors, tengeri só, 2 dl fehér bor, 1 csokor petrezselyem zöldje, 1 szem borókabogyó, 3 evőkanál tejszín, curry por.
Elkészítése: A filéket félbevágjuk, A serpenyőt megmelegítjük (Tűz), beledobjuk a vajat (Föld), megborsozzuk (Fém). A halat bőrös felével lefelé megpirítjuk, akkor sült át, ha a tetején üveges csík látszik. Vigyázzunk, hogy a vaj ne legyen túl forró, mert megéghet a vaj is, a hal is.
Kivesszük a serpenyőből, enyhén megsózzuk (Víz), és sütőben melegen tartjuk (bőrével felfelé, mert így ropogós marad). A visszamaradt szaftot felengedjük fehér borral (Fa). A petrezselymet megmossuk és apróra vágjuk, a borókabogyót (Tűz) megtörjük és a petrezselyemmel együtt a mártáshoz adjuk. Beletesszük a tejszínt (Föld), curryvel (Fém) ízesítjük.
A tányér aljára tesszük a mártást, majd a meleg halat, természetesen a bőrével felfelé. Idény szerint díszíthejük. Köretként sok lehetőség kínálkozik.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.