Mik is azok az enzimek? Populáris megfogalmazásban főképpen fehérje összetételű molekulák, amelyek más anyagok átalakításánál segédkeznek, katalizátor szerepet betöltve - kémiai reakciók sebességét növelve - miközben saját maguk nem változnak. De mitől képes erre az enzim? Hogyan lesz egy fehérjéből enzim? Az enzimek olyan molekulák, amelyek élő tulajdonságokat mutatnak. Fénykibocsájtást lehet megfigyelni működésük közben.
Mit tudunk még? A bennük rejlő biológiai erőt, ami lényegüket képezi, különféle elnevezésekkel, mint pl. életenergia, életerő, életelv, vitalitás, vitális energia próbáltak leírni. Akár a mérésével, akár mesterséges körülmények között történő előállításával nem járatk sikerrel.
Azonban az tudható, hogy enzimek nélkül nincs élet. A testünkben végbemenő minden kémiai reakcióhoz szükség van rájuk. Nélkülük semmilyen szervi tevékenység nem tudna végbemenni, nélkülük nem működnek sem a vitaminok, sem az ásványi anyagok, sem a hormonok. Az enzimek jelentik a munkaerőt, ők építik a testet, ahogy építőmunkások építik fel otthonunkat. Hiába van meg az összes tégla, fa és egyéb építőanyag a ház felépítésére munkásokra is szükség van, akik az élő erőt jelentik.
Vannak táplálékenzimek, emésztő enzimek, és anyagcsere enzimek. A táplálékenzimeket a táplálékaink tartalmazzák. A magyar nyelv kifejezőképessége is megragadja a lényeget - a táplálék az, ami minket táplál. Az étel az amit megeszünk. A kettő nem azonos. Sok ételt eszünk, de csak kevés táplálékot...
Ideális esetben táplálékot fogyasztunk, amely azonos az organikus, élő étellel, ami a mi kúltúránkban a friss és nyers zöldséget, valamint gyümölcsöt jelenti. Ezek a táplálékok mindazt tartalmazzák, aminek a felhasználásával jó egészségben töltött, hosszú életet élhetünk. Rágáskor, amikor összetörjük a növények sejtfalait, a táplálékenzimek - a sejtekből felszabadulva belefognak az adott növény megemésztésébe.
Ideális esetben, ha ilyen alapanyagokkal látjuk el a szervezetünket, az emésztőnedveket termelő szerveinknek alig akad dolguk. Ráadásul az élő növényekben lévő enzim - alapanyagokkal el tudjuk látni a szervezetünket, hogy az egyéb területeken megkopott enzimeket újraépítse.
Rajtunk áll, hogy gyorsítjuk vagy lassítjuk az öregedést
Az emésztőenzimeink végzik elételein megemésztését, és minél kevesebb táplálékenzimet fogyasztunk, annál többet vagyunk kénytelenek belőlük előállítani. Ez nagyon megterheli az emésztőnedveket gyártó mirigyeket, például a hasnyálmirigyünket.
Anyagcsere emzimeknek a szervezetünk összes, nem emésztéssel kapcsolatos funkciójában szereplő enzimeket nevezzük. Ha táplálékenzimeket nem fogyasztunk, az emésztőenzimek termelésének biztosítása végett a szervezet kénytelen testünk működtetésétől elvonni a test- vagy más néven anyagcsere - enzimeket. Ezáltal gyengülnek a testi működéseink, felgyorsul az öregedés folyamata és a degeneratív betegségek kialakulása.
A nem gyógyszerorientált orvosi kutatások évek óta állítják, hogy csaknem minden betegség és az idő előtti öregedési folyamat a test enzimhiányának tudható be.
Az enzimek hőérzékenyek; mi viszont főzéssel, melegítéssel, párolással, sütéssel, netán mikrohullámmal megöljük őket! Manapság az emberek többsége hőkezetlt és feldolgozott ételt fogyaszt. Számos vizsgálat igazolja, hogy bolygónk lakosságának 60-80%-a létfontosságú tápanyagok és enzimek hiányában szenved. Ennek első jelei fáradtság, összpontosítási nehézségek, gyakori hajlam a fertőzésekre, bőrproblémák, emésztési zavarok...stb. Ez az arány Magyarországon még rosszabb.
Mi lehet a megoldás?
Enzimek bevitele a táplálékkal. Érdemes minél több friss, nyers, megbízható hazai, ökológiai termesztésből származó zöldséget és gyümölcsöt ennünk. Az ideális az volna ha 100 %-ban ilyesmit fogyasztanánk. De ma már a 70%-os arány sem tartható az emberek többsége számára. Ez az alsó limit, amelynél még elfogadhatók az arányok.
Ha ez sem megy, avagy ragaszkodunk a marhapörkölt + nokedli + kisfröccs kombóhoz, még inkább szükségünk van enzimkoncentrátumok bevitelére.
Szedhetünk táplálékkiegészítő készítményeket - megbízható forrásból - ilyen a zöldárpa pora, a különböző algák (édesvizi/tengervizi) spirulina és a chlorella az enzimek kiemelkedő hatékonyságú hordozói.
A zöldárpa pora - az enzimek igazi tárháza. Nagyon hasznos segítséget jelent egész évben az egyébként általánosan gyakorolt enzimhiányos táplálkozás kiegészítésére.Tavasszal ajánlott egy intenzívebb kúrában alkalmazni, hogy a hideg és a sötét hónapokban kimerült szervezetünket újra feltöltsük életerővel.
A spirulina szintén remek enzimpótló. A spirulina körülbelül 2000-féle biológiailag aktív enzimeket tartalmaz. Kiemelkedő a a kiváló növényi fehérje tartalma. Ezekből a fehérjékből a szervezetünk sokkal könnyebben tud enzimeket készíteni, mint állati eredetűekből, és az emésztésünkhöz is nagyságrendekkel kisebb energiára van szükség. Zsírsav-, vitamin- és organikus ásványianyag- tartalmuk igazán kapóra jön - a silány, átlagos étkezés mellett - szervezetünk alapvető tápanyagokkal történő ellátásában.
A chlorella kíváló enzimtartalma párosul egy másik remek tulajdonsággal - ez az élőlény a legősibb és legparányibb növény a Földön -a méregtelenítés nagymestere. Ugyanakkor a klorofill tartalma egyedülálló. Teljes értékű fehérje, minden aminosavat tartalmaz, beleértve a 8 esszenciális aminosavat is, amelyeket szervezetünk képtelen előállítani, vagyis kizárólag külső bevitellel juthatunk hozzájuk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.