A gyömbér évelő növény, amelyet a jellegzetes illatú és ízű, vastag, szerteágazó gyökértörzséért termesztenek. Elsősorban fűszerként, azaz szárított formában, akár önmagában sós vagy édes ételekhez hozzáadva, akár valamilyen fűszerkeverék (curry) részeként ismert. Mással összetéveszthetetlen pikáns, csípős, égető íze, kellmesen édeskés, friss aromája van.
Az ázsiai növény gyökerét hazánkban frissen, szárítva, kandírozva, szirupban, mézben, édes-savanyú pikáns öntetekben eltéve árulják. Vehetünk még gyömbérsört, gyömbérbort, gyömbéres kávét, gyömbérrel ízesített teát, cukorkát, rágógumit, gyömbérrel dúsított kozmetikai készítményeket, amelyek fertőtlenítő hatásúak és serkentik a bőr vérellátását. (samponok, krémek, fürdőolajok, tusfürdők) Kivonatát parfümökben és illatos gyergyákban egyaránt megtaláljuk.
Szinte minden ételhez jó
Mesterségesen termesztik elsősorban azokon a tropikus területeken, ahonnan származik, és ma már a világ szinte valamennyi háztartásában megtalálható. Őshazájában majdnem minden étekben felbukkan. Reszelve kiválóan illik halakhoz, szárnyasokhoz és bárányhoz, de szusihoz is felszolgálják. A süteményeknek, desszerteknek és befőtteknek egzotikus illatot kölcsönöz. A szárított, őrölt gyömbérnek enyhébb az íze, nem annyira csípős, égető, mint a frissnek. Gyömbérből naponta 1 grammnál többet nem javasolt fogyasztani, a friss gyömbérből legfeljebb 4 grammot vehetünk magunkhoz. Eltenni úgy tudjuk, hogy meghámozva, légmentesen záródó edényben lefagyasztjuk.
Természetes orvosság
Lássuk, mi mindenre jó:
- elősegíti a nyáltermelést, megkönnyíti az emésztést, jól hat a fájó gyomorra, az utazás okozta rosszullétre, egyben nyugtat, csillapítja a fejfájást, segíti megelőzni az influenza és a nátha kialakulását, lassítja egyes daganatos megbetegedések terjedését, mérsékli a terhességi rossulléteket, émelygéseket;
- csökkenti a zsír és a vér koleszterinszintjét, a magas vérnyomást, erősíti a szervezet védekezőképességét, támogatja a zsíros ételek emésztését;
- felgyorsítja az anyagcserét, azaz segíti a fogyást;
- daganatellenes hatásai vannak;
- serkenti a szexuális vágyat, hozzájárul a potenciazavar gyógyulásához.
Gyömbéres fűszerkeverék
Alaposan keverjük össze az őrölt fűszereket. Illatos, enyhén csípős keverék leveshez, mártáshoz vagy akár rizshez, zöldségfélékhez, halakhoz:
4 kávéskanál kurkuma, 3 kávéskanál kömény, 3 kávéskanál őrölt gyömbér, 3 kávéskanál koriander, 1 kávéskanál fekete bors, fél kávéskanál sáfrány.
Enyhén édes keverék desszertekhez, zabkásához, tejberizshez, mézes tejhez vagy forró csokoládéhoz:
7 kávéskanál ceyloni fahéj, 3 kávéskanál őrölt narancshéj, 3 kávéskanál gyömbér, 1 kávéskanál vanília.
Gyömbéres sárgarépa ital
Édeskés, frissitő, kissé csípős.
Hozzávalók: 200 g 1,5 % zsírtartalmú natúr joghurt, 300 ml bio sárgarépalé, 8 g friss gyömbér, 2 kávéskanál akácméz vagy almamust, 1 kávéskanál citromlé, egy csipet só, bors.
Elkészítése: A joghurtot robotgép segítségével összekeverjük a sárgarépalével. A gyömbért meghámozzuk, felvágjuk, és fokhagymamnyomóban szétnyomjuk, majd a fokhagymanyomóból kifolyó tiszta gyömbérlét a mézzel és citromlével együtt belekeverjük a sárgarépás joghurtba. Robotgéppel az egészet összekeverjük, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Gyömbértea
Elkészítése: 1-3 kávéskanálnyi reszelt gyömbért öntsünk le 1 liter, forrásban lévő vízzel. A gyömbért 5-10 percig hagyjuk állni benne, majd távolítsuk el. A folyadékból kivett gyömbér további felhasználásra alkalmatlan. Miután a tea 60 celzius hőmérsékletre hűlt, adjunk hozzá citrom- vagy narancslét, valamint mézet. Tipp: a még intenzívebb íz kedvéért a gyömbér mellé tegyünk bele fahéjat és szegfűszeget.
Gyömbéres - kókuszos sárgarépaleves
Enyhe ízű, felmelegít és közben felfrissít.
Hozzávalók: 300 g sárgarépa, 150 g burgonya, 16 g friss gyömbér, 1 kávéskanál repceolaj, 600 ml zöldség-alaplé, 1 leveseskanál méz, 1 lime leve, 150 ml kókusztej, só, őrölt bors.
Elkészítése: A felhevített olajon kb. 2 percig pirítjuk a vékonyra vágott gyömbért. Hozzáadjuk a felkockázott sárgarépát, és állandó kevergetés mellett kb. 2-3 percig pároljuk. Hozzáadjuk a mézet, majd felöntjük a zöldséglevessel, és beletesszük a felkockázott burgonyát. Még 10 percig főzzük, ezt követően botmixerrel pépesítjük, beleöntjük a kókusztejet és a lime levét, végűl sózzuk, borsozzuk.
Tipp: Sárgarépa helyett használhatunk hokkaido tököt, a kókusztej helyett tejszín. A levest szórjuk meg tökmaggal és cseppentsünk rá néhány csepp tökmagolajat.
A friss gyömbért kis adagokban egész évben használhatjuk. A gyömbértea megfázás vagy túlevés esetén igazi csodákra képes. Olyannyira "éles" az íze, hogy elbánik a belső hideggel, és kiűzi a belekből az összes ellenséges baktériumot. Az állandóan hideg talpú embereknek érdemes 1-2 hetes gyömbérkúrát végezniük.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.